Wonen centraal in komende verkiezingen

Op 29 oktober a.s. vinden de verkiezingen voor de Tweede Kamer plaats. Naar verwachting zal het thema “wonen” een belangrijke plaats innemen in de programma’s van alle partijen die aan de verkiezingen meedoen. Grote aanpassingen die op korte termijn effect hebben, lijken echter niet waarschijnlijk.

Schaarste aan woningen dwingt tot maatregelen

De vraag naar woonruimte is op dit moment veel groter dan het aanbod. Nederland is hierin niet uniek. Veel landen in Europa kennen dezelfde situatie met als gevolg: hoge prijzen van zowel koopwoningen als huurwoningen. Voor alleenstaanden met een regulier inkomen is het daardoor in de praktijk heel lastig om een betaalbare woning te vinden. Het vergroten van het woningaanbod zal naar verwachting in de programma’s van alle politieke partijen een belangrijke plaats krijgen in de aanloop naar de Tweede Kamer verkiezingen.

Geen eenvoudige oplossingen

Het huidige tekort aan woonruimte is niet op te lossen met een aantal eenvoudige maatregelen. Ongeacht de uitslag van de verkiezingen zal de schaarste aan woonruimte nog langere tijd aanhouden.

Hypotheekrenteaftrek zal aan de orde komen

Politieke partijen verschillen van mening over de vraag of de huidige hypotheekrenteaftrek gehandhaafd moet blijven. Voor huiseigenaren met een hypotheek waarbij de betaalde rente nog (deels) op het belastbaar inkomen in mindering mag worden gebracht, heeft een besluit om deze fiscale regeling af te schaffen grote gevolgen. In de praktijk betekent de huidige fiscale regeling voor de meeste huiseigenaren dat hun netto woonlasten honderden euro’s per maand lager zijn dan wanneer deze regeling niet zou bestaan.

Invoering nieuwe, fiscale regels zal over een lange periode gespreid moeten worden

Ontstaat er na de verkiezingen voldoende politiek draagvlak voor afschaffing van de hypotheekrenteaftrek, dan zal dat praktisch gezien alleen kunnen met maatregelen die gespreid worden over een langere termijn van bijvoorbeeld 10 of 15 jaar. Het zal dus niet zo zijn dat de hypotheekrenteaftrek opeens van de ene op de andere dag wordt afgeschaft.

Goed advies blijft belangrijk

In een tijd waarin belangrijke veranderingen worden verwacht rond de beschikbaarheid en financiering van woningen, is het extra belangrijk om, wanneer je een woning wilt gaan kopen of je hypotheek wil oversluiten, je goed te laten adviseren. Wat de veranderingen precies zullen zijn, weet niemand. Dát er iets gaat veranderen, lijkt echter zeker. Juist daarom is het verstandig om als huiseigenaar voldoende reserves en flexibiliteit te behouden, en dit mee te nemen in de hypotheekconstructie die je kiest.

Overweeg je een woning te kopen of wil jij je bestaande hypotheek aanpassen, dan nodigen wij je graag uit om hierover met ons verder te praten. Uiteraard houden wij de politieke en fiscale ontwikkelingen met betrekking tot wonen permanent bij en nemen wij die mee in onze adviezen.

Een advies op maat?

Laat je gegevens achter.

Contactformulier